SVADBA - SVADOBNÉ ZVYKY - SVADOBNÉ TRADÍCIE - SVADOBNÉ HRY - PRIEBEH SVADBY - KATALÓG FIRIEM - ORGANIZOVANIE od A po Zet

Úvod Svadba Svadobné tradície Svadobné hry Inzercia Katalóg firiem
 

vykúpenie kľúča

Zvyčajne sú dvere k miestu na svadobnú hostinu zavreté/zamknuté, ženích musí vykúpiť kľúč - prípitkom, symbolickými peniazmi alebo prechodom cez prekážku. Mladomanželov uvíta personál reštaurácie. Nevesta vykupuje kľúč tým, že musí povedať svoje nové priezvisko.

Rozbíjanie taniera

Korene tohto zvyku môžeme vysvetliť hneď dvoma spôsobmi: Prvý je, že črepy prinášajú šťastie a druhý, že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo bude harmonické.

Prenesenie cez prah

Ženích prenáša nevestu na rukách cez prah. Je to preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí číhajú pod prahom a strážia dom.
Ďalší význam symbolizuje začiatok nového života.

 Niekedy mávajú nevesty až príliš dlhé svadobné šaty a tie, keď by sa dostali pod nohy mladomanžela, mohlo by dôjsť k ich zašpineniu, poškodeniu alebo k inej nehode. Túto časť si pred svadbou natrénujte.

Prípitok

Prípitok i modlitba patrí medzi slávnostné záležitosti svadby a zvyčajne ich prednesie respektíve vedie starejší. Po dohovore s ním sa môže táto časť zveriť aj niekomu inému. Súčasťou prípitku býva na Slovensku i zaspievanie „Živio“.

spoločné JEDEnie polievky

Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine má symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť. Aby to nemali také ľahké, starejší im nechá len jeden tanier, jednu lyžicu a zviaže im dokopy dve ruky. Predvádzaním svojej zručnosti a vtipnými poznámkami, za takýchto sťažených podmienok, sa mladomanželia významne podieľajú na vytváraní dobrej nálady.
Druhý význam je ešte podstatnejší, symbolizuje spoločný krajec chleba z ktorého je potrebné brať i dávať rovnakým dielom. Kvôli tejto výstižnej symbolike je tento zvyk dodnes rozšírený.

 V niektorých regiónoch sa používa pri jedení polievky veršovačka "polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná" Do rytmu sa lyžicou klepe pri veršovaní po tanieroch a opakuje sa pokiaľ sa mladomanželia nepobozkajú. Môžete to v priebehu jedení polievky zopakovať aj viac krát, ale odporúčame maximálne tri krát, potom sa to už stáva nezaujímavým a otravným.

Delenie kohúta

Po polievke nasleduje ďalší chod. V minulosti to zvyčajne bývalo pečené kura, ryža , kompót. Pri podávaní chodu chodili riekankou priať dobrú chuť mladomanželom a svadobným hosťom samotné kuchárky, no dnes sa táto tradícia dodržuje veľmi málo.

 

 

      © 2007 PP Production